Masaža, istorija masaže, benefiti masaže, tehnike masaže

ISTORIJA MASAŽE

Istorija masaže dokazuje da je masaža najstariji oblik fizičke medicine koji je poznat ljudima. Najstariji zabeleženi medicinski tekst sazdrži podatke o upotrebi masaže u lečenju. 

Postoje dokazi iz Egipta gde je na zidnim slikama u grobu jednog lekara prikazana masaža stopala i šaka, i datira negde oko 2300. p.n.e.

Benefite masaže su veličali i Sokrat, Platon i Herodot. Anatomiju i fiziologiju ljudskog tela su poznavali Grci i Rimljani, to znamo po tome što je većina termina koji se danas koriste zapravo grčkog i latinskog porekla. 

Grčki lekar Hipokrat ,,otac medicine,, je zapisao da se trljanjem može učvrstiti labav zglob, i opustiti zglob koji je krut. 

Grčki lekar Asklepiatje u svom lečenju kombinovao masažu i vežbe za poptuni efekat lečenja. 

Početkom 19. veka jedan švedski profesor razvio je tehniku koja je nama poznata kao ,,švedska masaža,,. 

Nažalost uvođenjem aparaturne terapije, opotreba masaže je počela da nestaje iz programa tradicionalnih fizioterapeutskih škola. 

Aparat nikada ne može da zameni ruku čoveka, jer je ljudski dodir taj koji svojom energijom i toplinom najbolje leči. 

 

 

BENEFITI MASAŽE

Benefiti masaže su daleko veći nego što se misli, u našoj kulturi masaža nije toliko popularna u lečenju ali u zadnje vreme se podiže svest kod ljudi o njenim benefitima.

Masaža nije izmišljena tehnika ona je u prirodi čoveka, jer kada se udarimo negde i zaboli nas mi ćemo prvo staviti ruku na bolno mesto i protrljati ga. 

Masaža je jako slična kretanju, kada smo u pokretu ceo naš organizam i energija se kreću i normalno obavljaju svoju funkciju.

 Kada mnogo sedimo i ležimo većina tih funkcija slabije rade, masažom pokrećemo sve sisteme, kao što su: limfni sistem, cirularni sistem, kardiovaskularni sistem i ostali. 

Masaža ima veliki uticaj u nervnom sistemu, njeni efekti su sedativni, umirujući i pružaju olakšanje kod nervne razdražljivosti. 

Stres se taloži svuda u našem telu a najviše u mišićima i pravi povećan tonus mišića, masažom ga izbacujemo iz tela i vraćamo tonus u normalu. Više o stresu možete pogledati na: https://ponovoupokretu.com/stres-uzrok-posledice-preventiva/

Poremećaji kao što su nesanica, napetost ili glavobolja reaguju na isceliteljsku moć masaže i vraćaju se u normalu. 

Mišići će nakon masaže zadržati ravnotežu opuštanja i  kontahovanja, neki masažni pokreti opuštaju i istežu mišiće i meka tkiva, umanjujući tenziju i grč u njima. 

Ostali pokreti pokreću kontrakcije mišića koji doprinose njivom normalnom tonusu. 

Masaža će pomoći sportistima da se oporave od treninga, a može ih i pripremiti za predstojeći napor. 

Ukočenost zglobova i bolovi koji su rezultat stanja kao što je artritis, biće ublaženi i opšte stanje će biti prijatnije. Skeletni sistem se indirektni može ojačati upotrebom masaže. 

Masaža vraća u normalu pritisak u arterijama i venama i ubrzava protok krvi kroz sistem, pružajući na taj način olakšanje kod problema sa cirkulacijom. 

Ogromne benefite će osetiti i limfni sistem, on je jako sličan krvotoku ali nema pumpu koja će pokretati i prerađivati limfu kao što je ima on, a to je srce.

U limfi se zadržava sav otpad iz našeg organizma, a ona se pokreće i izbacuje ga napolje samo kada se mi krećemo ili radimo neku aktivnost. 

Kada dodje do zastoja u limfnom sistemu tu nastupa masaža i određenim pokretima izbacuje nagomilane toksine iz sistema

Naše telo će pod dejstvom masaše imati osećaj kao da smo spavali 8 sati. Dobićemo više energije, osećaćemo se odmornije celo telo će nam biti zahvalno jer smo mu pružili zasluženi odmor. 

Ona ima velike benefite i na respiratorni, digestivni, urinarni i reproduktivni sistem. 

 

KONTRAINDIKACIJE

Konraindikacije ( masažu ne smemo primenjivati kod sledećih stanja )

-Izrazito proširene vene

-U slučaju tumora

-Stomak za vreme trudnoće

-Sveži ožiljci ili nedavne operacije

-Infektivna oboljenja

-Trombovi i slična stanja

-Povišena telesna temperatura

-Ako osoba doji 

-Korišćenje određenih lekova

-Akutna zapaljenja

-Bilo koje krvarenje ili menstruacija

-Gnojni proces

VRSTE MASAŽE

Pre nego što pređemo na vrste masaže, želeo bih da kažem da masažu delimo na 3 osnovne vrste, a to su: higijenska, sportska i terapeutska masaža.

-Manuelna tj. ručna masaža, njoj dajemo prednost jer nijedan aparat ne može da zameni isceliteljsku moć ruku.

-Podvodna tj hidromasaža

-Aparaturna masaža 

-Krio masaža tj masaža ledom ili aparatom koji ima takvo dejstvo

-Aromaterapija

-Vakum masaža

-Limfna drenaža

zadržavanje vode

TEHNIKE MASAŽE

Postoji mnogo tehnika masaže ali mi ćemo opisati samo one osnovne i najdelotvornije. 

-Masažni hvat glađenje je osnovni hvat, sa njim će početi i završiti se svaka masaža. Možemo ga podeliti na: površinsko, duboko i obuhvatno glađenje. 

Glađenje se može izvoditi sa jednom ili sa obe ruke, može se izvoditi samo sa šakom ili sa ostalim delovima ruke. 

-Masažni hvat trljanje treba da odvaja mišićno tkivo od potkožnog, pokreti trljanja su nešto sporiji i mogu se izvoditi i suprotno od venske cirkulacije. 

Pritisak u traljanju bi trebao da bude jači nego u glađenju i treba ga dozirati prema subjektivnom osećaju klijenta. 

-Masažni hvat gnječenje predstavlja najsloženiji hvat i on pokazuje koliko je terapeut tehnički podkovan. 

Izvodi se dubokim odizanje mišića, stiskanjem i ceđenjem, pri izvođenju ovog hvata treba voditi računa da se tkivo ne uštine. 

-Masažni hvat lupkanje se izvodi jagodicama prstiju, celom šakom ili ulnarnim delom šake. 

Udarci treba da budu ritmički i brzi, pritisak treba dozirati po osećaju klijenta i treba biti oprezan. Preskočiti predeo oko bubrega i vrata. 

-Masažni hvat vibracije se izvodi brzim i ravnomernim pokretima ruku, može se izvodite sa jednom ili sa obe ruke. Može se izvoditi uzdužno ili poprečno. 

MASAŽNI MEĐUHVATOVI SU: 

-Češljanje

-Peglanje

-Valjanje

-Čupkanje

-Rastresanje

-Istezanje tkiva

 

SAVET ZA BUDUĆE MASERE

Sa masažom sam se susreo i započeo svoje putovanje kroz nju jako rano, ljubav se stvorila na prvi dodir. 

Masažu započinjemo razgovorom i detaljnom analizom pacijenta, što znači da moramo da budemo u po malo psiholozi.

Svaki čovek se razlikuje tako da mi moramo pre masaže da znamo kakvu osobu masiramo da bi smo znali kakvu masažu da primenimo. 

Moramo da shvatimo da je masaža mnogo više od samog manuelnog trljanja rukama po mišićima, za mene ona predstavlja umetnost terapije, kako fizičke tako i mentalne. 

Energija u toku masaže je jaka i mnogo se oseća, tako da moramo da vodimo računa da budemo smireni I svoje lične probleme da ostavimo iza vrata sobe u kojoj radimo. 

Vaše ruke su te koje leče čoveka i kroz njih ispuštate energiju, umeće i isceljenje, tako da bi trebalo da vodite računa o svojim mislima i da budete prisutni. 

Masaža mora da se voli da bi je dobro radili jer će klijenti to osetiti i zbog toga će vam se vratiti ponovo. 

Ona nam pomaže da upoznamo sebe i da kroz nju ispoljimo iz sebe sve svoje kvalitete. 

Zaboravite šablone koje ste učili u školama i na kursevima, opustite se i pokušajte da osetite celo biće pacijenta i pružite mu to što mu je potrebno. 

Jako bitna stvar je kada spustite ruke na mišiće pacijenta, da iste ne podižete sa njih sve dok se masaža ne završi. Ruke operite i dobro zagrejte pre same masaže. 

https://www.instagram.com/masaza_cvetkovic/

 

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top