Išijas predstavlja nervnu bol koja se spušta od donjeg dela ledja, preko gluteusa i niz nogu. Išijadični živac je najduži i najdeblji (gotovo širine prsta) nerv u telu.
Sastoji se od pet nervnih korena: dva iz donjeg dela leđa nazvanog lumbalna kičma i tri iz krajnjeg dela kičme nazvanog sakrum. Pet nervnih korena se spajaju da bi formirali desni i levi išijadični živac.
Na svakoj strani tela, jedan išijadični živac prolazi kroz bokove, zadnjicu i niz nogu, završavajući neposredno ispod kolena.Išijas se tada razgranava u druge nerve, koji se nastavljaju niz nogu i u stopalo i prste.
simptomi išijasa
Osim boli, išijas može izazvati dodatne simptome:
Problemi s pokretljivošću kičme: Išijas može ograničiti sposobnost savijanja ili okretanja kičme, uzrokujući nelagodnost pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Osetljivost na dodir: Koža na zahvaćenom području može postati osetljiva na dodir ili pritisak.
Poteškoće pri sedenju: Dugotrajno sedenje može biti posebno bolno i nelagodno, pogotovo ako je pritisak na donji deo kičme povećan.
Poteškoće pri spavanju: Bol od išijasa može ometati normalan san, posebno ako je osoba u nekom od položaja koji dodatno opterećuje obolelo područje.
Promene u držanju tela: Kako bi se smanjila bol, osoba s išijasom može nenamerno promeniti držanje tela, što može dovesti do drugih muskuloskeletnih problema.
Poremećaji ravnoteže: Slabost i bol u nozi mogu uticati na ravnotežu, povećavajući rizik od padova.
Otežano podizanje predmeta: Išijas može otežati podizanje teških predmeta ili izvođenje određenih pokreta koji opterećuju donji deo kičme.
Promene u refleksima: Išijas može uticati na reflekse, posebno one koji se odnose na nožne mišiće.
Osećaj toplote ili hladnoće: Obolelo područje može imati promene u osećaju temperature, poput osećaja toplote ili hladnoće.
koji su faktori rizika za išijas?
Veći rizik za nastanak išijasa imate ako:
-Imate predhodnu povredu: Povreda donjeg dela leđa ili kičme povećava rizik za nastanak ovog problema.
-Starenje dovodi do prirodnog habanja koštanog tkiva i diskova u kičmi. Normalno starenje može da dovede do toga da su vaši nervi izloženi riziku od povrede ili stezanja zbog promena i pomeranja kostiju, diskova i ligamenata.
-Imate višak kilograma: Vaša kičma je kao vertikalna dizalica. Vaši mišići su kontrategovi. Težina koju nosite na prednjoj strani tela je ono što vaša kičma (dizalica) mora da podigne. Što više težine imate, to više vaši leđni mišići (kontrategovi) moraju da rade.
To može da dovede do uganuća, bolova i drugih problema sa leđima.
-Nemate jako „jezgro“: Vaše „jezgro“ su mišići leđa i stomaka. Jače „jezgro“, više podrške će te imati za donji deo leđa. Za razliku od vaše grudne regije, gde vaša rebara pružaju podršku, jedina podrška za vaš donji deo leđa su vaši mišići. Imate fizički zahtevan posao:
-Poslovi koji zahtevaju teško podizanje mogu povećati vaš rizik od problema sa donjim delom leđa. Takođe poslovi sa dugotrajnim sedenjem mogu povećati rizik od problema sa donjim delom leđa.
-Nemate pravilnu posturu u teretani: Čak i ako ste fizički fit i aktivni, možete biti podložni išijasu ako nemate pravilnu formu tela tokom vežbanja sa tegovima ili drugih vežbi za jačanje snage.
-Imate dijabetes: Dijabetes povećava vašu šansu za oštećenje nerava, što povećava vašu šansu za išijas. Imate osteoartritis:
-Osteoartritis može uzrokovati oštećenje vaše kičme i izložiti nerve riziku od povrede.
-Vodite neaktivan životni stil: Dugotrajno sedenje i nedostatak vežbanja i održavanja vaših mišića u pokretu, fleksibilnim i toniranim može povećati vaš rizik od išijasa.
uzrok išijasa
Išijas može biti uzrokovan sa nekoliko različitih medicinskih stanja, uključujući:
-Diskus herniju ili ispupčenje diska koje uzrokuje pritisak na koren živca. To je najčešći uzrok išijasa. Diskovi su jastučići između svakog pršljena. Pritisak od pršljenova može uzrokovati da se gelasti centar diska ispupči (diskus hernira) kroz slabiji zid. Kada se diskus hernija dogodi na kičmi u donjem dijelu leđa, može pritisnuti išijadni živac.
-Degenerativna bolest diska je prirodno trošenje diskova između pršljrnova. Trošenje diskova skraćuje njihovu visinu i dovodi do sužavanja prolaza za živce (spinalna stenoza).
-Spinalna stenoza može pritisnuti korene živaca kada napuštaju kičmu. Spinalna stenoza je sužavanje spinalnog kanala. Ovo sužavanje smanjuje raspoloživi prostor za kičmenu moždinu i živce.
-Spondilolisteza je pomeranje jednog pršljena tako da nije u liniji sa pršljenom iznad njega, što uzrokuje suženje otvora kroz koji živac izlazi. Izduženi pršljen može stisnuti i iritirati nerv išijas.
-Osteoartritis. Kako kičma stari, mogu se formirati koštane izrasline (oštri rubovi kostiju) koje mogu stisnuti živce u donjem delu leđa. —
-Trauma ili povreda lumbalne kičme ili nerva išijasa.
–Tumori u lumbalnom spinalnom kanalu koji pritiskaju nerv išijas.
-Sindrom piriformis je stanje koje se razvija kada se mišić piriformis, mali mišić koji leži duboko u gluteusu, stegne ili grči. To može staviti pritisak i iritirati nerv išijas. Sindrom piriformis je neobičan neuromišićni poremećaj.
-Sindrom konjskog repa je retko, ali ozbiljno stanje koje utiče na skup živaca na kraju kičmene moždine, nazvan konjski rep. Ovaj sindrom uzrokuje bol u nozi, utrnulost oko anusa i gubitak kontrole nad crevima.
dijagnostikovanje išijasa
Za dijagnostikovanje i utvrđivanje uzroka bola u leđima i nogama, koji je karakterističan za išijas, obično se koristi kombinacija medicinske anamneze i fizičkog pregleda.
Tokom fizičkog pregleda, lekar će vas zamoliti da hodate kako bi mogao da proceni kako vaša kičma nosi težinu. Može vas zamoliti da hodate na prstima i petama kako bi proverio snagu vaših mišića lista.
Takođe, lekar može obaviti test podizanja ispružene noge. Za ovaj test, ležaćete na leđima sa ispruženim nogama. Vaš lekar će polako podizati svaku nogu i zabeležiti tačku u kojoj se pojavljuje bol.
Ovaj test pomaže u preciznom određivanju zahvaćenih nerava i utvrđivanju da li postoji problem sa diskovima. Takođe će vam tražiti da obavite druge istezanja i pokrete kako bi se precizno utvrdio bol i proverila fleksibilnost i snaga mišića.
Zavisno od toga šta lekar otkrije tokom fizičkog pregleda, mogu se obaviti i drugi testovi. Ovi testovi mogu uključivati:
Rendgensko snimanje kičme kako bi se utvrdile spinalne frakture, problemi sa diskom, infekcije, tumori i koštani izraštaji. Magnetna rezonanca (MRI) ili skener kompjuterizovane tomografije (CT) za detaljan prikaz kostiju i mekih tkiva leđa.
MRI može prikazati pritisak na nerv, herniju diska i sve artritične uslove koji mogu vršiti pritisak na nerv. MRI se obično naručuje da bi se potvrdila dijagnoza išijasa. Testovi brzine provođenja nerva elektromiografija da bi se procenilo koliko dobro električni impulsi prolaze kroz išijadični nerv i odgovor mišića.
trudnoća i išijas
Istina je da je išijas čest tokom trudnoće, ali povećana težina nije glavni razlog zbog kojeg trudnice dobijaju išijas. Bolje objašnjenje je da određeni hormoni tokom trudnoće opuštaju ligamente.
Ligamenti drže kralješce zajedno, štite diskove i održavaju kičmu stabilnom. Opušteni ligamenti mogu dovesti do nestabilnosti kičme i uzrokovati klizanje diskova, što dovodi do stezanja živaca i razvoja išijasa. Težina i položaj bebe takođe mogu dodati pritisak na živac.
Dobra vest je da postoje načini da se ublaži bol od išijasa tokom trudnoće, a bol nestaje nakon porođaja. Fizikalna terapija i masaža, topla kupka, toplota, lekovi i druge mere mogu pomoći. Ako ste trudni, budite sigurni da pratite dobre tehnike držanja tela tokom trudnoće kako biste takođe ublažili svoju bol.
lekovi za išijas
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID): Ovi lekovi, poput ibuprofena ili naproksena, mogu pomoći u smanjenju upale i bola.
Mišićni relaksanti: Ovi lekovi se koriste za opuštanje napetih mišića i smanjenje bolova povezanih s išijasom.
Sredstva za ublažavanje bola: Paracetamol može biti koristan za kontrolu bola.
Steroidi: U nekim slučajevima, lekar može preporučiti kortikosteroide kako bi smanjio upalu oko išijadičnog nerva.
Narkotički analgetici: Ovi jači analgetici mogu se koristiti za kontrolu teške išijatične boli, ali obično se primenjuju samo u kratkim vremenskim intervalima zbog rizika od zavisnosti.
Važno je napomenuti da lekovi ne rešavaju uzrok išijasa, već samo ublažavaju simptome. Osim toga, dugotrajna upotreba nekih lekova može izazvati neželjene efekte.
Važno je razgovarati sa lekarom pre nego što započnete bilo koji tretman lekovima, kako biste utvrdili najbolji pristup lečenju koji odgovara vašem specifičnom stanju.
Na kraju, lekovi nisu dugoročno rešenje za išijas. Fokus treba biti na holističkom pristupu koji uključuje vežbe, masaže, promene u načinu života itd.
išijas, grejati ili hladiti
U slučaju išijasa, pravilna primena toplote ili hladnoće može pomoći u ublažavanju simptoma. Međutim, važno je znati kada koristiti toplotu, a kada hladnoću.
Toplota: Toplota može pomoći opuštanju napetih mišića i poboljšanju cirkulacije, što može smanjiti bol. Toplu oblogu možete primeniti na bolno područje. To može biti topla kupka, grijač ili termofor. Preporučuje se primena toplote nakon prvih 48 sati od pojave simptoma išijasa.
Hladnoća: Hladnoća može pomoći smanjenju upale i oteklina. Ledena pakovanja ili pakovanje leda možete primeniti na bolno područje. Važno je koristiti led u obliku pakovanja ili umotan u tanki peškir kako biste izbegli direktni kontakt s kožom. Hladnoća se obično preporučuje u prvih 48 sati od pojave simptoma išijasa.
Važno je napomenuti da ne postoji univerzalno pravilo i da reakcije na toplotu ili hladnoću mogu varirati od osobe do osobe. Pre primene bilo koje terapije, uvek je preporučljivo konsultovati se s lekarom, posebno ako imate bilo kakve druge zdravstvene uslove ili ako niste sigurni koji pristup koristiti u vašem konkretnom slučaju.
lečenje
Kada govorimo o lečenju išijasa moramo da razumemo da je za to potrebno neko izvesno vreme. Na početku moramo da se posvetimo opuštanju nerva i određenih mišića a to možemo uraditi masažom ili našim valjkom za masažu kod kuće. Više o njemu možete pogledati OVDE
Sledeća stavka su specifične vežbe koje će pojačati tonus mišića i samim tim pomoći da se išijas više ne javlja. Na kraju kao treću stavku koristimo istezanje koje će pomoći u pokretljivosti mišića, zglobova itd.
Možete nam se javiti kako bi smo za vas napravili vežbe koje će vam pomoći u rešavanju ovog problema. Zašto bi ste trpeli bol kada je rešenje na dohvat ruke, uz malo truda sve se može dovesti pod kontrolu.