Držanje tela

Držanje tela se odnosi na poziciju vašeg tela dok stojite ili sedite. Opisuje poziciju kičme u odnosu na glavu, ramena i kukove.

Morate da znate da ne postoji „savršeno“ držanje tela, baš kao što ne postoje savršena tela. Dobar stav se odnosi na neutralnu kičmu, gde su vaše grupe mišića, zglobova i ligamenata postavljeni na način koji smanjuje stres na njih, održava vaše telo fleksibilnim, smanjuje umor i pomaže da održite ravnotežu.

Ako je vaše držanje tela van ravnoteže, to može dovesti do:

  • naprezanja mišića ili zglobova
  • bola u vratu, glavi ili leđima
  • moguće povrede tokom vežbanja, rada ili drugih aktivnosti

Loše držanje tela ili izvan ravnoteže je često. To može uticati na vaš izgled, samopouzdanje i opšte blagostanje. Dobra vest je da možete poboljšati svoje držanje tela vežbama i, ako je potrebno, pomagalima za držanje tela.

četiri tipa lošeg držanja

  1. Telo nagnuto napred

Kad vaša glava i ramena padaju prema napred, to se naziva telo nagnuto napred. Ovo držanje tela može dovesti do bola u vratu, leđima i ramenima.

Šta možete uraditi:

  • Vežbajte istezanje grudnog koša
  • Radite vežbe za mišiće leđa i ramena
  • Držite glavu i ramena uspravno dok sedite ili stojite
  • Koristite jastuk ispod kičme dok spavate
  1. Telo nagnuto nazad

Kad su vaše kukovi prebačeni prema napred, to se naziva telo nagnuto nazad. Ovo držanje tela može dovesti do bola u donjem delu leđa i kukovima.

Šta možete uraditi:

  • Radite vežbe za mišiće stomaka i kukova
  • Koristite stolicu sa dobrim naslonom dok sedite
  • Držite glavu, ramena i kukove uspravno dok sedite ili stojite
  • Hodajte sa uspravnim stavom
  1. Okruglo držanje tela

Kad se vaša ramena spuštaju prema napred i kičma se savija, to se naziva okruglo držanje tela. Ovo držanje tela može dovesti do bola u vratu i leđima.

Šta možete uraditi:

  • Radite vežbe za mišiće leđa, ramena i grudnog koša
  • Vežbajte istezanje grudnog koša
  • Držite ramena uspravno dok sedite ili stojite
  • Podignite glavu i gledajte ravno ispred sebe
  • Koristite stolicu sa dobrim naslonom dok sedite
  • Održavajte dobar stav dok koristite računar ili telefon
  1. Pogrbljeno držanje tela

Kad se vaša kičma savija napred, to se naziva pogrbljeno držanje tela. Ovo držanje tela može dovesti do bola u vratu i leđima.

Šta možete uraditi:

  • Radite vežbe za mišiće leđa, ramena i trbuha
  • Držite glavu uspravno dok sedite ili stojite
  • Koristite stolicu sa dobrim naslonom dok sedite
  • Održavajte dobar stav dok hodate i stojite
  • Razmotrite korišćenje pomagala za držanje tela, poput korseta ili steznika

Pravilno držanje tela

Optimalna ili efikasna postura podrazumeva da je vaša kičma u ravni sa glavom i vašim udovima.

 

Sa strane, trebalo bi da izgleda kao lotosov cvet, odnosno kao da bi linija koja ide od vaše glave išla kroz sredinu uha i ramena, iza sredine kolena, a ispred sredine skočnog zgloba.To se odnosi na pojam „ravno stajanje“.

 

Fizički gledano, pravilno poravnanje kičme znači da su vaši mišići i kosti u ravnoteži, štiteći vaše telo od povreda ili stresa koji bi mogli uzrokovati propadanje mišića ili zglobova. Pomaze da vaše telo efikasnije radi i drži vas uspravno protiv sile gravitacije.

posledice lošeg držanja

Loša postura može imati brojne negativne posledice po naše zdravlje i dobrobit. Evo nekoliko glavnih posledica lošeg držanja tela:

  1. Bol u leđima: Jedna od najčešćih posledica lošeg držanja tela je bol u leđima. Kada se držimo u nepravilnom položaju, to može prouzrokovati napetost u mišićima leđa, što dovodi do bola i nelagodnosti.

  2. Problemi sa vratom: Loše držanje tela može prouzrokovati napetost u mišićima vrata, što može dovesti do bolova i problema sa vratnom kičmom. Ovo stanje poznato je kao cervikalni sindrom i može biti veoma neugodno.

  3. Glavobolje: Loše držanje tela može uticati na protok krvi u glavi, što može dovesti do glavobolja i migrena. Ovo se dešava kada se vratna kičma napne i ograničava krvotok u mozgu.

  4. Problemi sa disanjem: Kada se ne držimo pravilno, to može prouzrokovati probleme sa disanjem. Na primer, kada sedimo skriveni prema napred, to može prouzrokovati ograničenje u našim plućima, što dovodi do otežanog disanja.

  5. Problemi sa probavom: Loše držanje tela može uticati na protok krvi u stomaku, što može dovesti do problema sa probavom. Ovo se dešava kada se u nepravilnom položaju pritišću stomak i creva, što može dovesti do problema sa varenjem hrane.

  6. Nesanica: Loše držanje tela može dovesti do nesanice i drugih problema sa spavanjem. Kada se u nepravilnom položaju napetost u mišićima leđa i vrata može ometati kvalitetan san.

Ovo su samo neke od posledica koje ovaj problem može prouzrokovati. Stoga je važno naučiti pravilan položaj tela i nastojati ga održavati tokom dana, kako bi se izbegle ove neugodne posledice.

kako ispraviti držanje tela

Prvi korak u ispravljanju vašeg problema sa držanjem je postati svestan svakodnevnih navika koje mogu uticati na to kako stojite, sedite ili ležite. 

Drugim rečima, obratite pažnju i budite svesni onoga što radite u vašim svakodnevnim aktivnostima.

Ponekad „lek“ može biti jednostavan:

 

Promenite stolicu i način na koji sedite. Promenite položaj u kojem gledate u svoj mobilni telefon. Kupite novi dušek.

Ostali opšti načini ispravljanja uključuju:

 

Umesto visokih potpetica, odaberite ravne cipele, sandale s platformom ili druge cipele koje pružaju više podrške. Vežbajte hodanje na pravilan način.

Redovno i pravilno vežbanje, jačanje i opuštanje mišića će pomoći u ispravljanju posture.

kada posetiti doktora

Ako vam vaše loše držanje smeta ili je baš problematično, posetite lekara ili drugog zdravstvenog stručnjaka kako biste utvrdili šta uzrokuje problem.

 

-Također vam mogu preporučiti da posetite fizioterapeuta. Fizioterapeut vam može pomoći u razvijanju rutine istezanja i vežbi za jačanje mišićnih grupa koje će vam pomoći da pravilno stojite ili sedite. Joga takođe može pomoći.

Fizioterapeut može proveriti vašu posturu i pratiti na koji način izvodite vežbe.

Postoje mnoge vežbe i rutine istezanja koje su se pokazale korisnima za posturu i ravnotežu. Verovatno ćete pronaći neke koje odgovaraju vašem rasporedu i sposobnostima.

zaključak

Zaključno, držanje tela je važno za očuvanje zdravlja i sprečavanje problema s leđima, vratom i ramenima. Loše navike, poput dugotrajnog sedenja ili gledanja u mobilni telefon, mogu lako dovesti do loše posture i dugoročnih zdravstvenih problema. Međutim, većina problema s posturom može se rešiti kroz jednostavne promene u svakodnevnim navikama i praktikovanjem vežbi istezanja i jačanja  koje ciljaju slabe mišićne grupe. Ako imate ozbiljnije probleme s držanjem, trebali biste potražiti savet od zdravstvenog stručnjaka kako biste dobili pravilnu dijagnozu i preporuke za terapiju. Čuvajte svoje zdravlje i pažljivo pratite svoje držanje tela kako biste održali pravilan položaj kralježnice i poboljšali opću dobrobit.

Scroll to Top