Diskus hernija

Diskus hernija, je stanje koje se javlja kada  središnji mekani deo diska u kičmi pukne, nabubri ili se pomeri iz svog normalnog položaja.

Ovo može uzrokovati pritisak na okolna tkiva i živce u kičmi, što može uzrokovati bol i druge simptome.

Diskus hernija najčešće se javlja u donjem delu leđa ili vratu, jer su ova područja kičme podložnija pritisku i naprezanju. Međutim, diskus hernija se može pojaviti bilo gde u kičmenom stubu.

Nauka još uvek proučava uzroke diskus hernije, ali smatra se da se često razvija kao posledica prirodnog starenja kičme. Starenjem, diskovi u našoj kičmi gube vlagu, što ih čini manje fleksibilnim i podložnima oštećenju.

Međutim, postoje i drugi faktori koji mogu povećati rizik od razvoja diskus hernije. Uključujući genetsku predispoziciju, prekomerno opterećenje kičme, pušenje, nedostatak telesne aktivnosti, povrede itd. 

Slabost i napetost mišića leđa takođe mogu dovesti do diskus hernije, tako da bi trebalo brinuti o zdravlju svojih mišića.

Diskus hernija može uzrokovati različite simptome, uključujući bol, trnjenje, slabost i gubitak oetljivosti u zahvaćenom području. Simptomi zavise od toga gde se diskus hernija nalazi i koliko je jak pritisak na okolna tkiva i živce.

Lečenje diskus hernije zavisi od ozbiljnosti simptoma. U mnogim slučajevima, konzervativni tretmani poput fizikalne terapije, lekova protiv bolova i odmora mogu pomoći u ublažavanju simptoma. U nekim slučajevima, hirurški zahvat može biti potreban kako bi se uklonila diskus hernija i ublažili simptomi.

Diskus hernija je česta bolest koja može biti vrlo bolna i ometati svakodnevni život. Međutim, pravovremeno dijagnostikovanje i lečenje mogu pomoći u smanjenju simptoma i ublažavanju nelagode.

diskus hernija simptomi

Simptomi diskus hernije mogu se razlikovati, zavisno od toga gde se diskus hernija nalazi. Simptomi se mogu pojaviti iznenada ili se mogu postepeno pogoršavati tokom vremena. Neki od najčešćih simptoma diskus hernije uključuju:

  1. Bol – Najčešći simptom diskus hernije je bol u zahvaćenom području, koja može biti blaga ili jaka. Bol se može širiti u druge delove tela, kao što su gluteus, ruke, vrat ili noge. Bol se obično pogoršava tokom dugotrajnog sedenja, stajanja ili kretanja.

  2. Trnjenje – Diskus hernija može uzrokovati osećaj trnjenja u zahvaćenom području, kao i utrnulost ili gubitak osetljivosti. Osećaj trnjenja može se pojaviti u bilo kom delu tela koji je povezan sa kičmom.

  3. Slabost – Diskus hernija može uzrokovati slabost mišića u zahvaćenom području. To može uzrokovati teškoće sa kretanjem ili obavljanjem svakodnevnih aktivnosti.

  4. Problemi sa mokrenjem i varenjem – Ako je diskus hernija u donjem delu leđa, mogu se pritiskati nervi koji kontrolišu mokraćnu bešiku i creva. To može uzrokovati probleme sa mokrenjem, kao što su inkontinencija ili zadržavanje mokraće, kao i probleme sa varenjem.

  5. Problemi sa hodanjem – Ako je hernija u donjem delu leđa, može uticati na živce koji kontrolišu pokret nogu. To može uzrokovati probleme sa hodanjem, kao što je nesigurnost ili gubitak ravnoteže.

  6. U nekim težim sličajevima može dođi do pada stopala
  7. Trnjenje ruku i slabost u rukama

Važno je napomenuti da simptomi diskus hernije mogu varirati. Neki ljudi mogu imati vrlo jake simptome, dok drugi mogu imati vrlo blage ili nikakve.

diskus hernija vrata

Diskus hernija vrata se javlja  kada se disk između pršljenova u vratu iscuri i počne izbočivati. Kada se to desi, može doći do pritiska na nervne završetke u vratu, što uzrokuje bol i smanjenje pokretljivosti.

Uzroci diskus hernije vrata su slični uzrocima diskus hernije u drugim delovima tela, a uključuju starenje, loše držanje tela, preterano opterećenje vrata, prekomerno sedenje, kao i genetske faktore. Sportisti koji se bave kontaktnim sportovima ili koji podižu velike težine, takođe su podložni ovoj vrsti povrede.

Da biste sačuvali zdravlje vrata i smanjili rizik od diskus hernije, preporučuje se da vodite računa o svom držanju tela, posebno dok sedite ispred računara ili dok vozite automobil. Takođe je važno da pravilno podižete teške predmete i da izbegavate dugotrajno sedenje ili stajanje u istom položaju. Redovno vežbanje, kao što su istezanje i jačanje mišića vrata, takođe može pomoći u sprečavanju diskus hernije vrata. 

Redovne masaže će održavati normalan tonus mišića i sačuvaće vas od mogućih posledica koje nosi moderan način života.

Ukoliko primetite simptome diskus hernije vrata, kao što su bol u vratu, slabost u rukama, trnjenje ili utrnulost, najbolje bi bilo da potražite savet lekara. Lekar će vam pregledati vrat i preporučiti adekvatno lečenje, uključujući vežbe, fizikalnu terapiju, lekove, masaže.

U zaključku, diskus hernija vrata može biti veoma neugodna i bolna, ali uz pravilno lečenje i preventivne mere, možete sprečiti njeno dalje napredovanje. Redovne posete lekaru, održavanje dobrog držanja tela, izbegavanje prekomernog opterećenja i redovno vežbanje mogu pomoći u održavanju zdravog vrata i sprečavanju ove povrede.

diskus hernija lecenje

Lecenje diskus hernije može biti različito, a zavisi od stepena oštećenja, starosti pacijenta, kao i od drugih faktora koji se tiču zdravstvenog stanja samog pacijenta. U nekim slučajevima, diskus hernija se može lečiti prirodnim metodama, kao što su vežbe, masaža, terapija i drugi oblici alternativne medicine.

Vežbe su važan deo lečenja diskus hernije, i mogu pomoći u smanjenju bola i poboljšanju pokretljivosti kičmenog stuba. Vežbe koje se preporučuju za pacijente sa diskus hernijom uključuju vežbe istezanja, vežbe jačanja mišića leđa, kao i vežbe koje pomažu u poboljšanju držanja tela. Ove vežbe obično propisuje fizioterapeut ili lekar, i treba ih raditi pod nadzorom stručnjaka.

Masaža je takođe korisna kod lečenja diskus hernije, jer može pomoći u ublažavanju bola i poboljšanju cirkulacije krvi. Masaža se obično radi na zahvaćenom području, uz primenu nežnog pritiska na mišiće leđa i okolne mišiće. Ova terapija se takođe može kombinovati sa drugim metodama, kao što su topli oblozi ili aromaterapija, za još bolje rezultate.

Akupunktura i akupresura su takođe korisne metode u lečenju diskus hernije. Akupunktura se radi pomoću tankih iglica koje se ubadaju u određene tačke na telu, dok akupresura koristi pritisak prstima na određene tačke na telu. Obe metode se koriste za poboljšanje cirkulacije krvi, smanjenje bola i poboljšanje opšteg zdravlja.

Fizikalna terapija i kiropraktika su takođe korisne metode za lečenje diskus hernije. Fizikalna terapija može pomoći u jačanju mišića leđa i poboljšanju držanja tela, dok kiropraktika može pomoći u vraćanju kičme u pravilan položaj. Ove terapije se takođe treba raditi pod nadzorom stručnjaka.

Uz prirodne metode, postoje i drugi oblici lečenja diskus hernije, kao što su lekovi, operacije ili injekcije. Međutim, pre nego što se odlučite za bilo koji oblik lečenja, uvek se posavetujte sa lekarom ili fizioterapeutom, kako bi vam preporučili najbolji tretman za vaše stanje.

Scroll to Top